Rozwiązania hydro
Kompleksowe doradztwo w zakresie inwestycji w projekty MEW
Ostateczny projekt elektrowni wodnej stanowi wynik złożonego procesu iteracyjnego, uwzględniającego oddziaływanie na środowisko oraz różne warianty techniczne, poddawane następnie ocenie kosztowej i analizie ekonomicznej.
- Systemy hydro
- Zalety
- Baza wiedzy
Energetyka wodna to pozyskiwanie energii wód i przekształcenie jej na energię mechaniczną przy użyciu turbin wodnych, a następnie na energię elektryczną dzięki hydrogeneratorom.
W elektrowniach wodnych wykorzystuje się spadek wody najczęściej na zaporach wodnych. Jest to przede wszystkim energia z wód śródlądowych o dużym natężeniu przepływu i spadzie mierzonym różnicą poziomów wody górnej i dolnej z uwzględnieniem strat przepływu.
Warunkiem koniecznym do budowy hydroelektrowni jest istnienie – na określonym odcinku cieku wodnego – wystarczającego spadu i wystarczającej ilości wody (przepływu), wykorzystując przy tym naturalne ukształtowanie terenu lub budując odpowiednie zapory i tamy.
PODZIAŁ ELEKTROWNI WODNYCH ZE WZGLĘDU NA:
WIELKOŚĆ:
MAŁE ELEKTROWNIE WODNE
Najczęściej przyjmuje się określenie małych elektrowni wodnych (MEW) na podstawie sumy zainstalowanych generatorów. Może zależeć ono również od wielkości spadu wody. Dlatego też, państwo, bądź organizacja decydują o wielkości przyjmowanej mocy. Zależy to przede wszystkim od stopnia uprzemysłowienia. W Polsce małe elektrownie wodne to obiekty o mocy do 5 MW.
Wewnętrzny podzial MEW:
- Mikro elektrownie wodne - moc instalowana do 100 kW
- Mini elektrownie wodne - moc instalowania do 1MW.
- Małe elektrownie wodne - moc instalowania wynosi od 1 do 5 MW
MEW można również podzielić na:
- Niskospadowe ( 2- 20 m)
- Średniospadowe ( 20- 150 m )
- Wysokospadowe ( powyżej 150 m )
- Pływające po rzece
- Derywacyjne ( wykorzystują spad po spiętrzeniu rzeki za pomocą jazu i kanał łączący najkrótszą trasą dwa przekroje rzeki)
DUŻE ELEKTROWNIE WODNE
Są bardzo rozpowszechnione na świecie i ze względu na dużą ingerencję w środowisko naturalne mówi się, że nie są ekologiczne. Niestety mimo zalet takich jak oszczędność paliw naturalnych ten rodzaj elektrowni ma też wiele wad. Przede wszystkim koszty inwestycyjne są o wiele większe, a ich budowa i wykorzystywania przyczynia się do zmian biologicznych w strukturach rzecznych.
SPOSÓB DOPROWADZENIA WODY DO TURBIN:
PRZEPŁYWOWE
Elektrownie przepływowe budowane są zwykle na rzekach nizinnych o niewielkim spadku, gdzie brak jest możliwości magazynowania wody w zbiorniku. Ilość wyprodukowanej energii zależna jest głównie od chwilowego przepływu wody w korycie rzeki. Elektrownia tego typu wykorzystuje do produkcji energii wody płynące w korytach rzek, w danym momencie, a zlokalizowana jest w budynku będącym przedłużeniem przegradzającego rzekę jazu
DEREWACYJNE
Elektrownie te wykorzystują kanał derywacyjny. Osiąga się w ten sposób większe spiętrzenie. Wewnątrz kanału (rurociągu) umieszczona jest turbina wodna. Elektrownie derywacyjne budowane są przeważnie na rzekach górskich, cechujących się bystrym nurtem a przy tym niewielkim przepływem
REGULACYJNE (ZBIORNIKOWE)
Zbiornik wody znajdujący się przed elektrownią pozwala na produkcję energii o mocy większej, niż moc odpowiadająca chwilowemu dopływowi wody. Zadaniem zbiornika jest wyrównywanie sezonowych różnic w ilości przepływającej wody, niwelując tym samym sezonowe spadki mocy
SZCZYTOWO-POMPOWE
Elementem charakterystycznym dla takich elektrowni są dwa zbiorniki wodne, zlokalizowane przed i za elektrownią (górny i dolny). Elektrownie tego typu pełnią rolę akumulatora energii dla systemu energetycznego. W okresie małego zapotrzebowania na energię elektrownia pobiera energię z sieci i przepompowuje wodę znajdującą się w zbiorniku dolnym do zbiornika górnego. W godzinach dużego zapotrzebowania na energię elektryczną woda z górnego zbiornika wypuszczana jest z powrotem do zbiornika dolnego, przyczyniając się w ten sposób do produkcji energii elektrycznej oddawanej do sieci. W odróżnieniu od wyżej wymienionych elektrowni, elektrownie szczytowo – pompowe są niezależne od dopływu naturalnego wody. Dopływ wody konieczny jest tylko ze względu na uzupełnienie strat wody powstałych na skutek infiltracji oraz odparowania.